Jak vybrat správný webhosting pro web?

Hosting je místo na serveru, kde jsou uložené Vaše dokumenty, pošta, webové stránky apod. Především se místo na serveru pronajímá kvůli webovým stránkám a z toho vyplývá pojem webhosting.

Vybrat správný webhosting není vůbec snadné. Záleží na tom, jaký web budete provozovat, jak je web rozsáhlý, jaké technologie a funkce web využívá apod. Samozřejmě také záleží i na tom, jak je webhosting kvalitní. Kvalitu webhostingu nepoznáte jen z prvního dojmu webu poskytovatele ani z nabízených nabídek. Existuje celá řada placených webhostingů, ale také existuje i celá řada webhostingů zdarma. Jenže jak správně vybrat webhosting?

Použité technologie

Nejdříve je potřeba zjistit jaké technologie a v jakém jazyce jsou napsané webové stránky. Ty jednodušší tzv. stránky vizitky jsou většinou tvořený jen HTML kódem, složitější již mohou využívat jazyk PHP, ASP, ... U rozsáhlejších webových stránek, například u e-shopů, u inzertních, realitních portálů a také i u některých firemních prezentací, je potřeba k výše zmíněnému i databáze, většinou MySQL. Pro SEO je nezbytná podpora nastavení v souboru .htaccess.

Prostor pro web

Většinou pro samotné webové stránky postačí cca 100 MB. Samozřejmě záleží na tom, co se bude na webu provozovat - zda-li obsah bude tvořit text, obrázky, videa, soubory ke stažení apod.

Webhostingové služby

Určitě neplatí - čím dražší, tím lepší! Z osobních zkušeností vím, že někdy je webhosting i třikrát levnější a přitom služby jsou mnohem kvalitnější. Důležitým kritériem při výběru by měla být technická podpora a ochota ze strany poskytovatele. Je dobré se také informovat na to, zda se data zálohují a jak často.

Dalším rozhodujícím kritériem by měl byt traffic, přenos dat - většinou se udává v MB za měsíc. Nejlepší je samozřejmě vybrat si webhosting s neomezeným trafficem.

Procentuální dostupnost serveru udává, jak časté jsou výpadky na straně poskytovatele. Uvádí-li např. poskytovatel dostupnost 99,8%, znamená to, že 0,2% času budou stránky nedostupné. Zdá se to jako malé číslo, nicméně dvě desetiny procenta za týden je téměř 20 minut.

Webhostingy také u většiny nabídek nabízí možnost zřídit emailové schránky. Zde je potřeba zjistit zdá je k dispozici antispam a antivir. Není k zahození ani webmail, pokud nejste příznivcem Outlooku nebo jiného emailového klienta.

Při objednání webhostingu doporučuji zároveň i objednání domény u stejné společnosti, ušetříte si tím mnoho problémů.