Jaký zvolit název domény?

Zvolit správnou doménu není v dnešní době jednoduché už jen proto, že většina hezkých domén je obsazena. Důležité je vybrat si správně, neboť právě na doméně z velké části závisí návštěvnost stránek. Má se zvolit cz, eu, net, org, com? Mělo by se do domény dát jméno nebo radši název firmy, či oboje? Tyto a i další otázky si určitě klademe všichni, ale jak na to?

Domény na prodej začínají od druhého řádu. Každý řád se od sebe odděluje tečkou. Prvním řádem je tedy doména cz, eu, net, org a další.

Postup při výběru domény prvního řádu

  • .cz - všeobecná doména pro české stránky
  • .eu - všeobecná doména pro stránky EU
  • .net - síť, osobní stránka pro nekomerční účely
  • .org - stránky organizace, může, ale nemusí být komerční
  • .com - komerční, stránka výdělečně činná, komerčně založená

Je to jen pomůcka, nemusíte se ji samozřejmě řídit, nicméně doporučuji pro české stránky českou doménu .cz, ať už se jedna o stránku komerční nebo ne - české vyhledávače se s ní určitě poradí lépe a i uživatele internetu už většinou automaticky doplňují cz.

Postup pří výběru domény druhého řádu

Druhý řád tvoří název domény. Zde doporučuji vycházet z toho, aby doména byla krátká a snadno zapamatovatelná. Při volbě domény snažte se najít takový výraz, aby se nemusely použit pomlčky, podtržítka nebo jakékoliv další podobné symboly, respektivě můžete bezpečně použit jen jeden takový symbol. Pokud tyto symboly se v názvu domény vyskytují vícekrát (cca 3 a více), některé vyhledávače pak takové domény podezírají z šíření virů, spamů apod. A co zvolit do názvu?

Určitě dobrou volbou je zakomponovat do názvu aspoň jeden klíčový výraz. Může se ale stát, že doména s tímto klíčovým výrazem již bude obsazena, pak jsou možností následující: použit pomlčku a za klíčový výraz doplnit třeba jméno firmy, nebo vytvořit doménu třetího řádu. Vypadat by to mohlo pak takto:

  • Klíčovývýraz-názevdomény.cz
  • Klíčovývýraz.názevdomény.cz

První varianta je samozřejmě lepší, jelikož doména má tak větší váhu. Druhá varianta se hodí více, jestliže chceme provozovat více stránek pod jednou doménou, neboť v opačném případě by název domény vypadal takto: Dalšíweb.klíčovývýraz-nazevdomény.cz. Doména v tomto případě je moc dlouhá a klíčový výraz se nemusí k této stránce vůbec hodit.